PROMOCJA 20% na dietę z wymianą menu z kodem: KETO20
Gorzka czekolada w diecie - czy warto ją spożywać?

Gorzka czekolada w diecie – czy warto ją spożywać?

Czas czytania: 5 min
Bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze gorzka czekolada coraz częściej jest rozpatrywana w kategoriach żywności funkcjonalnej. Ten jeden z najbardziej popularnych produktów spożywczych na świecie produkowany z ziaren kakaowca zawiera wiele cennych składników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Udowodniono m.in., że spożywanie gorzkiej czekolady w umiarkowanych ilościach poprawia humor, zmniejsza stany zapalne, a także obniża ryzyko wystąpienia chorób serca. Jakie właściwości ma ten wszystkim dobrze znany przysmak? Ile czekolady dziennie spożywać, by osiągnąć korzyści dla zdrowia? Odpowiadamy!

Gorzka czekolada

Kilka słów o historii czekolady – skąd przywędrowały do nas pierwsze tabliczki czekolady?

Zanim przejdziemy do omówienia prozdrowotnych właściwości czekolady deserowej, zatrzymajmy się na chwilę przy jej historii. Chociaż pierwsze czekoladowe tabliczki pojawiły się w Europie w XV wieku, to słodycze te były znane ludzkości znacznie wcześniej. Przypuszcza się, że ich historia może sięgać nawet trzech tysięcy lat, kiedy to Olmekowie, Majowie i Aztekowie uprawiali ziarno kakaowca. Początkowo wykorzystywano go głównie do przyrządzania napoju, który podawano chorym cierpiącym z powodu dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Do Europy czekolada dotarła za sprawą Hernána Cortésa – hiszpańskiego konkwistadora znanego przede wszystkim jako zdobywca Meksyku. W XVI stuleciu pojawiła się na dworze francuskiego króla Ludwika XIII, a nieco później trafiła do Wielkiej Brytanii. Do Polski pierwsze kostki gorzkiej czekolady przywędrowały do Niemiec – duży udział miał w tym niemiecki cukiernik Karol Wedel, który w połowie XIX wieku założył w Warszawie swoją pierwszą cukiernię.

Przeczytaj również: Keto słodycze bez cukru – desery bez wyrzutów sumienia!

Gorzka czekolada - czy jest zdrowa?

Czekolada gorzka w diecie – jakie substancje biologicznie czynne kryje w sobie najbardziej lubiany smakołyk wszech czasów?

Jeszcze do niedawna czekolada była krytykowana za to, że jest produktem wysokokalorycznym (100 g produktu dostarcza ok. 554 kcal) i zawiera spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na wysoką zawartość związków biologicznie aktywnych, do których należą m.in. antyoksydanty, flawonoidy, alkaloidy purynowe oraz składniki mineralne. Ponadto gorzka czekolada zawiera błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego i pomaga utrzymać zdrowe jelita. Sprawdź, co jeszcze kryje się w najbardziej lubianym przysmaku wszech czasów.

Kwas chlorogenowy

Do składników obecnych w czekoladzie deserowej zalicza się m.in. organiczny związek chemiczny z grupy polifenoli. Wykazuje on właściwości antyoksydacyjne, wspomaga pracę wątroby, a także wpływa na ograniczenie wchłaniania węglowodanów. To właśnie za jego sprawą jedzenie gorzkiej czekolady zmniejsza wchłanianie cukru. Dzięki temu ten popularny produkt spożywczy może być spożywany przez osoby zmagające się z cukrzycą i pragnące zrzucić zbędne kilogramy.

Magnez

Jedną z ważniejszych korzyści płynących ze spożywania czekolady o wysokiej zawartości kakao jest wzbogacenie codziennej diety w magnez. Pierwiastek ten jest istotny dla zdrowia serca, wspomaga pracę układu nerwowego, a także pomaga zwiększyć poziom energii. W 100 g produktu znajduje się średnio 165 mg magnezu. Spożycie trzech-czterech kostek gorzkiej czekolady dziennie dostarcza ok. 8% dziennego zapotrzebowania na ten minerał.

Magnez w gorzkiej czekoladzie

Wapń

Czekolada wytwarzana z ziaren kakaowca stanowi też dobre źródło wapnia, którego nie może zabraknąć w zbilansowanej diecie. Pierwiastek ten jest podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów, a także uczestniczy w przewodnictwie bodźców nerwowych, aktywacji niektórych enzymów oraz w krzepnięciu krwi. 100 g czekolady dostarcza ok. 80 mg wapnia.

Żelazo

Do ważnych minerałów obecnych w gorzkiej czekoladzie należy też żelazo. Obecność tego składnika w diecie odpowiada m.in. za syntezę hemoglobiny, a także właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz immunologicznego. W celu zapobiegania niedoborom tego pierwiastka zaleca się jego spożycie w ilości od 10 do 18 mg. Gorzka czekolada posiada średnio 11 g tego związku w 100 gramach.

Cynk

Kluczowym minerałem niezbędnym do zachowania zdrowia i życia jest też cynk. Poza tym, że wspiera pracę układu odpornościowego, bierze udział w przemianach białek, zapewnia prawidłowy rozwój kości i poprawia sprawność intelektualną. Jego obecność w tych popularnych słodyczach zależy od rodzaju czekolady. Czekolada gorzka o wysokiej zawartości kakao w 100 gramach zawiera średnio 3,5 mg cynku.

Witaminy z grupy B

Gorzka czekolada jest jednym z produktów pozwalającym uzupełnić dietę w witaminy z grupy B, w szczególności w tiaminę, niacynę oraz ryboflawinę. Związki te mają korzystny wpływ na pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, pomagają w redukowaniu stanów zapalnych, a także przyspieszają wymiatanie wolnych rodników z organizmu.

Witaminy w gorzkiej czekoladzie

Teobromina

Ten organiczny związek chemiczny należący do alkaloidów purynowych naturalnie występuje w masie kakaowej. Poza tym, że może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej, sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi, a także wykazuje działanie moczopędne oraz przeciwkaszlowe.

Kofeina

Głównym działaniem tej substancji jest zmniejszanie uczucia zmęczenia i senności, wydłużanie czasu koncentracji oraz poprawianie logicznego myślenia. Ciemna czekolada o zawartości kakao minimum 70-80% zawiera średnio 80 g kofeiny w 100 gramach produktu.

Prozdrowotne właściwości gorzkiej czekolady – czy to prawda, że zjedzenie kilku kostek czekolady poprawia nastrój, zmniejsza apetyt na inne posiłki i wspomaga odchudzanie?

Ziarno kakaowca zawiera szereg substancji biologicznie czynnych, które znajdują się także w czekoladzie. To właśnie z tego względu czekolada gorzka spożywana regularnie i z umiarem może przynieść szereg korzyści dla zdrowia. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań wiadomo, że u osób systematycznie spożywających ten smakołyk występuje mniejsze ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Poza polifenolami gorzka czekolada zawiera też błonnik, który zwiększa uczucie sytości i zmniejsza apetyt, przez co pomaga w odchudzaniu.

Czy gorzką czekoladę mogą jeść osoby z cukrzycą i zaburzeniami metabolicznymi?

Wiele osób zastanawia się, czy ze względu na kaloryczność gorzka czekolada może być spożywana przez osoby chorujące na cukrzycę i zmagające się ze zmniejszoną wrażliwością organizmu na insulinę. Jak się okazuje, czekolada gorzka na tle innych smakołyków wypada dość korzystnie. Ponieważ ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, mogą po nią sięgać nie tylko diabetycy, ale także osoby na diecie redukcyjnej.

Gorzka czekolada dobrej jakości

Czekolada czekoladzie nierówna, czyli czym powinna wyróżniać się dobrej jakości gorzka czekolada? Na co zwrócić uwagę, wybierając ten kakaowy specjał?

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, gorzka czekolada może okazać się świetnym rozwiązaniem. Sięgając po ten pyszny smakołyk, zwróć uwagę na zawartość cukru oraz skład. Najlepsze przysmaki zazwyczaj składają się z masy kakaowej (jej zawartość powinna wynosić co najmniej 70 %, czyli 2-3 razy więcej niż w czekoladzie mlecznej), cukru trzcinowego, tłuszczu kakaowego oraz wanilii. Za najzdrowsze uchodzą produkty, które są wolne od syntetycznych konserwantów, barwników, emulgatorów i aromatów.

Gorzka czekolada bez dodatku cukru – niedoceniany smakołyk, który ma wiele wartości zdrowotnych!

Chociaż czekolada gorzka jest produktem dość kalorycznym, obecnie sporo badań wskazuje na korzyści związane z jedzeniem jej w rozsądnych ilościach. Dobroczynne właściwości tego wszystkim dobrze znanego smakołyku wynikają przede wszystkim z wysokiej zawartości substancji biologicznie czynnych. Zawarte w nim składniki mogą pomóc w uzupełnieniu magnezu, opóźnieniu procesów starzenia, a także w obniżeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Decydując się na włączenie tego produktu do diety, pamiętaj, że im więcej kakao się w nim znajduje, tym silniejsze ma działanie antyoksydacyjne.