PROMOCJA 20% na dietę z wymianą menu z kodem: KETO20
Catering ketogeniczny Ketolove
Wpływ kawy na zdrowie - co jest mitem, a co jest prawdą?

Wpływ kawy na zdrowie – obalamy 7 mitów!

Czas czytania: 4 min
Wbrew temu, co się powszechnie mówi, kawa posiada szereg korzystnych właściwości dla naszego ciała. Jest ich znacznie więcej niż to, że zmniejsza zmęczenie, senność czy wspiera naszą koncentrację. Na temat kawy narosło wiele nieprawdziwych mitów.

Przyjrzyjmy się zatem jaki jest prawdziwy wpływ kawy na zdrowie.

Mit 1: Negatywny wpływ kawy na ciśnienie krwi

Wiele osób uważa, że kawa wpływa negatywnie na ciśnienie krwi, co oczywiście jest nieprawdą. Jest to bardzo szkodliwy mit, z uwagi na to, że wyniki badań naukowych wskazują na coś zupełnie innego. Warto wiedzieć, że kawa jest jednym z najlepiej przebadanych produktów, właśnie pod kątem wpływu na ciśnienie krwi, a także pod kątem różnego rodzaju chorób. 

Naukowcy udowodnili, że picie kawy nie ma istotnego wpływu ani na skurczowe, ani na rozkurczowe ciśnienie krwi. Dodatkowo dowiedli, że spożywanie pięciu filiżanek kawy powoduje nieznaczny klinicznie wzrost ciśnienia krwi. Analiza z 2018 roku popularnego czasopisma ,,Journal of Human Hypertension” na podstawie setek tysięcy przebadanych osób można udowadnia że kawa chroni przed nadciśnieniem tętniczym. Co jednoznacznie neguje fałszywy pogląd, który mówi o tym, że picie kawy wywołuje tę chorobę.

Czy kawa negatywnie wpływa na ciśnienie krwi?

Jak to możliwe, że kawa nie powoduje nadciśnienia tętniczego, mimo tego, że znajdujące się w niej kofeina to środek podwyższający ciśnienie krwi? 

Wynika to z tego, że poza kofeiną w kawie znajdują się także związki, które mają działanie obniżające ciśnienie krwi. Należą do nich między innymi potas, magnez, niacyna czy polifenole.

Mit 2: Picie kawy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia.

Jest to oczywiście nieprawda. Co ciekawe, istnieją badania, które pokazują, że picie kawy ma wręcz działanie ochronne na układ sercowo-naczyniowy. Wynika to z analizy z 2017 roku, w której badacze potwierdzili, że wypijanie trzech do czterech filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o 15%.

Mit 3: Kawa wypłukuje magnez i wapń.

Prawdopodobnie większość osób pijących kawę słyszało kiedyś taki zarzut, że kawa wypłukuje magnez i wapń. Takie przekonanie bierze się prawdopodobnie stąd, że kawa ma delikatne działanie moczopędne, i z tego powodu właśnie sporo osób uważa, że pijąc ją, wypłukujemy magnez i wapń. Tutaj również badania naukowe skutecznie obalają ten mit i wykazują, że po wypiciu czterech filiżanek espresso tracimy zaledwie 4 mg magnezu. A ta liczba to znacznie mniej niż sama kawa dostarcza. Stąd nie jest to żadne zagrażające ryzyko. Podobna sytuacja dotyczy wapnia.

Mit 3: Kawa wypłukuje magnez i wapń.

Mit 4: Kawa odwadnia organizm

Stwierdzenie, że kawa odwadnia organizm, to jeden z popularniejszych i zarazem największych mitów, jakie można o niej usłyszeć. Wypicie kawy nie ma negatywnego wpływu na bilans wodny czy elektrolitowy. Jedno z badań profesora Rona Maughana i współpracowników nawet wykazało, że kawa ma właściwości nawadniające, ponieważ tak naprawdę w niej mamy zawartą dużą ilość wody. Dlatego spokojnie można wpisać ją w ,,codzienny licznik wypijanych szklanek wody’’. 

Mit 5: Kawa powoduje raka.

Kolejnym mitem jest to, że kawa powoduje raka, a osoby, które regularnie ją piją, są bardziej zagrożone tą chorobą. Powodem tych podejrzeń są prawdopodobnie akrylamidy, które występują w kawie. Składniki te pojawiają się w niektórych produktach spożywczych wskutek poddawania ich obróbce termicznej. Jeśli mówimy o kawie, to powstają w czasie prażenia ziaren.

Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem w 1994 roku uznała akrylamid za substancję prawdopodobnie rakotwórczą. Natomiast wiele innych badań wykazało również, że substancja ta nie jest przyczyną powstawania nowotworów. Warto wiedzieć, że znajduje się ona także w frytkach, chipsach ziemniaczanych, płatkach śniadaniowych, prażonych migdałach czy w maśle orzechowym.

Kawa to także jeden z lepiej przebadanych produktów względem wpływu na rozwój różnych chorób, w tym nowotworów. Niektóre publikacje mówią o tym, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko raka m.in. piersi o 5%, prostaty o 11%, jamy ustnej o 30%, czy raka wątroby aż o 54%. Stąd wniosek, że kawa nie jest rakotwórcza, a jej picie może ustrzec przed rakotwórczym działaniem.

Mit 6: Kawa może zastąpić posiłek

Absolutnie kawa nie powinna zastępować posiłku. Ważne też, aby pamiętać o tym, że nie powinna być spożywana przed pierwszym śniadaniem. Jest to bardzo istotne z uwagi na to, że zawarta w niej kofeina pobudza wrażliwość komórek na insulinę, co może doprowadzić do wzrostu cukru we krwi. Z tego powodu najlepiej spożywać kawę po pierwszym śniadaniu, wtedy będzie miała ona najcenniejsze właściwości.

Mit 7: Kawa odchudza

Mit 7: Kawa odchudza

To nieprawda, że kawa ma właściwości odchudzające, i nie warto dawać się łapać na takie chwyty reklamowe. 🙂 Kawa może zmniejszać zaparcia, ale nie możemy przypisywać jej właściwości odchudzających. Za to odpowiada deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie.

Jesteś zainteresowany/a odchudzaniem? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą diet odchudzających: https://www.ketolove.pl/diety/

Nie substancja lecz dawka…

Cytując słynne powiedzenie: ,,Nie substancja, lecz dawka czyni truciznę,” można wysnuć jednoznaczny wniosek, że kawa nie jest szkodliwa dla zdrowia. Oczywiście, pod warunkiem, że jest spożywana w racjonalnych ilościach. Mówi się, że odpowiednia ilość to około 3-4 filiżanki kawy w ciągu dnia. 

Kawa ma szereg ciekawych właściwości, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych, chorób układu krążenia. Dodatkowo, zmniejsza ryzyko udaru, a także ryzyko pojawienia się cukrzycy typu drugiego. Dlatego zdecydowanie warto po nią sięgać. 

Nasze kalkulatory